Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

Udostępnij:

Myślisz o kupnie używanego samochodu samochodu? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

W Polsce ciągle góruje handel używanymi pojazdami sprowadzanymi z Zachodu. Często jednak można usłyszeć lub przeczytać o kupnie samochodu, którego przeszłość nie jest tak kolorowa jak prawdopodobnie opisywał to sprzedający. Cofnięty licznik, czy sprzedaż auta, które w przeszłości miało już orzeczoną szkodę całkowitą to przypadki, o których nie trudno usłyszeć. 

Warto zatem sprawdzić historię pojazdu, który planujemy kupić. Taka możliwość została nam udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Każdy, kto ma dostęp do Internetu i podstawowe dane z dowodu rejestracyjnego może w kilka minut sprawdzić dane pobrane z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Aby to zrobić wystarczy posiadać: 
-numer rejestracyjny
-numer VIN
-datę pierwszej rejestracji pojazdu

Historia pojazdu

Aby sprawdzić historię pojazdu wystarczy wejść na stronę https://historiapojazdu.gov.pl i wpisać podane wyżej dane. W odpowiedzi otrzymamy raport o pojeździe, w którym zawarte są dane takie jak: marka, model, rodzaj (osobowy/ciężarowy itp.), pojemność silnika, rodzaj paliwa, rok produkcji, VIN, polisa OC (aktualna/nieaktualna), informacje o ostatnio przeprowadzonym badaniu technicznym i jego wyniku, ostatni zarejestrowany stan licznika, status rejestracji i wiele więcej informacji na temat pojazdu. 

Może być to dobrym zabezpieczeniem przed nieuczciwymi sprzedawcami. Warto również wpisać numer VIN w wyszukiwarce – często to co zobaczymy może nas zaskoczyć. 

Jeżeli zdecydujesz się na kupno samochodu koniecznie jedź go obejrzeć z dobrym mechanikiem, który z pewnością powie Ci, czy ten zakup będzie udany. 

Zobacz również: TDI Forum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *