Kontrola drogowa

Masz kontrolę drogową? Zobacz jak się zachować…

Udostępnij:

W internecie możemy znaleźć mnóstwo filmików, na których widzimy “mistrzów kierownicy”, którzy okazują swoje cwaniactwo w stosunku do kontrolujących ich policjantów. W zależności od okoliczności, finały bywają różne. Pouczenie, mandat karny, wniosek do sądu a nawet zatrzymanie. Jak się zachować i kto w takiej sytuacji ma rację – policjant czy kontrolowany? 

Za przykład weźmy sytuację: jedziesz sobie zgodnie z przepisami, nagle widzisz zatrzymującego Cię policjanta. W tym momencie należy zatrzymać pojazd we wskazanym miejscu, trzymać ręce na kierownicy i na polecenie kontrolującego włączyć światła awaryjne. Policjant po podejściu powinien podać stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a na żądanie kontrolowanego okazać legitymację służbową oraz podać podstawę prawną i faktyczną kontroli. Należy pamiętać, że umundurowany policjant podejmując interwencję, która nie jest kontrolą drogową (np. ujawnił wykroczenie porządkowe lub legitymuje pod kątem podobieństwa do osoby poszukiwanej) nie ma obowiązku okazywać legitymacji służbowej nawet na wezwanie. Pamiętaj, że podstawą faktyczną kontroli drogowej może być nawet sprawdzenie, czy posiadasz obowiązkowe wyposażenie pojazdu lub dokumenty wymagane do kierowania pojazdem, czyli: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisę OC. 


Czy policjant może zbadać stan trzeźwości kierującego?

Oczywiście, że tak. Uprawnia go do tego art. 129 ustawy prawo o ruchu drogowym.
“Art. 129, ust. 2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:
3) żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;”
Czytaj dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *