Moda na oszpecanie języka…

Udostępnij:

Co z tą polszczyzną?

Poprawność językowa jest dużą zaleta dla mówiącego, a słuchaczowi powinna przynosić przyjemność w odbiorze. Ładne słownictwo ożywia rozmowę, a jeśli potrafimy plastycznie uformować wypowiedź to przyjemność dla ucha. „ Granice mojego języka są granicami mojego świata”.

Czy w dzisiejszych czasach można usłyszeć wartościową i wyjątkową rozmowę w naszym otoczeniu? Jakim językiem operują dzisiaj rozmówcy, media, osoby znane, specjaliści?
Czy przestrzegana jest poprawność językowa?

Wszechobecne słowo – dokładnie – nadużywane niemal we wszystkich ustach, niezależnie od wieku i kwalifikacji zawodowych. W znaczeniu dosłownym oznacza wykonanie czegoś z wielką starannością i dbałością, które uznane zostało przez większość i przeistoczyło się w bardzo eleganckie i modne potwierdzenie zamiast słów – otóż to, oczywiście, owszem, zdecydowanie,doskonale.

Podobnie rzecz się ma z nieszczęsnym – kolokwialnie mówiąc. Wtrącane w zwykłą mowę potoczną z użyciem błędnych frazeologizmów czy zwrotów nie spowoduje, że wypowiedź będzie mądrzejsza, ale spowoduje niepotrzebne rozbicie zdania tego typu wtrętami na wypowiedź jeszcze bardziej niedbałą w swej formie.

Okaleczanie mowy błędnie użytym przymiotnikiem obrzydliwy staje się również powszechne. Czy stwierdzenie – Moja dziewczyna jest obrzydliwa- może wzbudzać pozytywne emocje? Podobno w obecnym języku potocznym oznacza osobę brzydzącą się czegoś lub kogoś.
W dosłownym oznaczało zawsze coś odrażającego, odpychającego, podłego. Szanujmy swoją powierzchowność i nie róbmy się na siłę obrzydliwi, bo nie o to tutaj chodzi.

Jeszcze o zdrobnieniach i tych nieszczęsnych pieniążkach. Są nam potrzebne, pracujemy
na nie ciężko. Zdrobnienia również świadczą o naszym bogactwie językowym, ale uważajmy gdzie i kiedy wypowiadamy się w ten sposób. Brzmi to śmiesznie i niepoważnie, gdy fundacje zbierają „pieniążki” na ciężko chore dzieci czy też komuś zostały skradzione pieniążki.

Nie bądźmy ignorantami w rozmowie. Styl w jakim się wypowiadamy świadczy o nas,
a sposób przekazywania informacji wpływa też na dobór odpowiedniego słownictwa. Szanujmy jego staranność i osoby do których je kierujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *