Pierwsza pomoc – jak ratować życie

Udostępnij:

Jak udzielić pierwszej pomocy.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak zachowałbyś się w sytuacji, gdyby czyjeś życie było zagrożone? A może byłeś świadkiem takiego zdarzenia? Sprawdź jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może uratować czyjeś życie. W nagłym zdarzeniu cenna jest każda sekunda. Pamiętać jednak należy o tym, że w pierwszej kolejności musimy zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo, ponieważ  martwy ratownik raczej nikomu nie pomoże. Co należy rozumieć pod pojęciem bezpieczeństwa własnego?
– zwróć uwagę na to, co dzieje się wokół i czy podejście do poszkodowanego nie będzie zbyt ryzykowne jak np. zagrożenie wybuchem lub ulatniający się tlenek węgla lub w przypadku potrąconego pieszego, w pośpiechu sam nie wpadnij pod koła samochodu przebiegając przez jezdnię ze wzrokiem skierowanym tylko na leżącą osobę. Pamiętaj również zawsze o jednorazowych rękawiczkach. 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy wezwać na miejsce karetkę pogotowia ratunkowego. Jeżeli osoba nie doznała urazu i nie mamy podejrzenia uszkodzenia kręgosłupa – podchodzimy i oceniamy czy jest przytomna. Zadajemy pytanie np. “czy mnie słyszysz?”, oraz ściskając mięśnie kapturowe sprawdzamy czy czuje. Jeżeli nie reaguje musimy sprawdzić czy oddycha. W tym celu udrażniamy drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy do tyłu. Następnie należy pochylić się nad osobą – Twoje ucho na wysokości ust/nosa poszkodowanego – i przez 10 sekund zbadać oddech, jednocześnie słuchając, czując wydech na swoim policzku i obserwując ruchy klatki piersiowej. Jeżeli usłyszysz co najmniej 2 oddechy – możesz ułożyć osobę w pozycji bocznej ustalonej i czekać na przyjazd pogotowia co 2 minuty powtarzając sprawdzanie czy osoba oddycha. Jeżeli nie oddycha należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. U osoby dorosłej 30 uciśnięć o głębokości 5-6 cm na środku klatki piersiowej, następnie 2 wdechy. Powtarzamy to do czasu przyjazdu karetki lub wyczerpania naszych sił. Dobrze, gdyby był ktoś do pomocy, z kim można byłoby się zamieniać. 

Jeżeli osoba mogła doznać urazu kręgosłupa należy pamiętać o stabilizacji odcinka szyjnego – najlepiej gdyby jedna osoba trzymała głowę poszkodowanego między kolanami rękami zabezpieczając szyję, a druga zajmowała się oceną przytomności i badaniem oddechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *