Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedzielę – kiedy w 2018 roku nie zrobisz zakupów w niedzielę

Udostępnij:

Na posiedzeniu w dniu 10.01.2018 roku Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Przepisy w niej zawarte stosuje się do przedsiębiorców wykonujących zarobkową działalność handlową. W myśl tej ustawy nie zrobimy zakupów we wskazane niedziele. 

Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, niedzielę poprzedzającą święto Wielkiej Nocy oraz dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia. Ponadto w Wigilię i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy zakupy można będzie robić wyłącznie do godziny 14:00

W które niedziele i święta obowiązuje zakaz handlu w 2018 roku

Kwiecień: 1, 8, 15, 22
Maj: 13, 20
Czerwiec:
Lipiec:
10, 17

Sierpień: 8, 15, 22
Wrzesień: 9, 16
Październik: 14, 21
Listopad: 11, 18
Grudzień: 9

Gdzie nie będzie obowiązywał zakaz

Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał w miejscach takich jak: stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, kioski z prasą i papierosami, placówki handlowe na dworcach, lotniskach i innych miejscach, które zostały wyszczególnione w art. 6 ustawy.

Zakupy przez Internet a zakaz handlu w niedzielę

Ustawodawca wykluczył z katalogu miejsc, które objęte są zakazem sklepy i platformy internetowe. Właściciele dużych sieci handlowych już wpadli na pomysł, by otwierać w niedzielę sklepy jako punkty wystaw, w których nie można w bezpośredni sposób zrobić zakupów, jednak możliwe będzie złożenie internetowego zamówienia np. na przymierzone chwilę wcześniej buty. 

W 2020 roku ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele

Ilość niedziel, w które obowiązywał będzie zakaz handlu ma się zwiększyć w 2019 roku, a w 2020 ma obowiązywać całkowity zakaz handu w niedziele. 

4 thoughts on “Zakaz handlu w niedzielę – kiedy w 2018 roku nie zrobisz zakupów w niedzielę”

  1. Jak dla mnie to ten pomysł nie należy do najlepszych… Wiele osób dzięki pracy w niedziele ma dodatkowe środki do życia.

        1. W 100% się zgadzam. Dlaczego nie zmienia chociażby ustawy o policji skoro tak się troszczą o to by ludzie odpoczywali…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *